autor: Martin Brix
dátum: 14.05.2012
zdroj: www.askingarchitecture.sk


Asking Architecture presents (2)

15. mája sa v Progressbare na Cukrovej ulici 14 uskutoční druhé zo šiestich májových podujatí, na ktorých sa verejnosti predstavia organizácie, ktorých projekty budú súčasťou slovenskej expozície na 13. Bienále Architektúry v Benátkach 2012. Na druhom vydaní budete mať príležitosť spoznať organizácie 13m3 a Atrakt Art, ktorých projekty budú súčasťou expozície a Mladý pes n.o. a Čerstvé Ovocie, n.o., ktoré spolupracujú s výhercom súťaže o.z. rese arch na príprave expozície.

15. máj 2012, 18:00 Progressbar

IN CASE OF FOREIGN AUDIENCE, THE ENTIRE EVENT WILL BE HELD IN ENGLISH.

Second of six May events presenting creative groups, whose projects will be a part of Slovak exposition at the 13th International Architecture Exhibition of la Biennale di Venezia. On 15th May you can get to know 13m3, Atrakt Art, Mladý pes n.o. and Čerstvé Ovocie, n.o.

13m3
Združenie 13 kubikov (13m3) priamo nadväzuje na aktivity dvoch predchádzajúcich projektov – klubu a galérie Buryzone a skupiny Burundi. Buryzone (2001 – 2003) bol jedným z prvých nezávislých priestorov pre súčasnú kultúru po roku 2000, ktoré ovplyvnili dnešnú podobu živej kultúry na Slovensku. Verejná obývačka v rodinnom dome sa stala miestom pre prezentáciu začínajúcich a progresívnych kultúrnych aktivít i miestom pre štart a realizáciu mnohých projektov – združenie bolo hlavným organizátorom vzdelávacieho projektu New Media Nation a koordinátorom prvých ročníkov festivalu nových médií Multiplace. Princípy otvorenosti, kolaboratívnosti, zdieľania informácií a zdrojov, záujem o experiment v umení, nové technológie a aktívne ovplyvňovanie prostredia sa stali dôležitými hodnotami aj pre nasledovníka Buryzone, združenie Burundi. Burundi (2003 – 2005) sa stalo jedným zo spoluzakladateľov A4 – asociácie združení pre súčasnú kultúru, ktorá dodnes prevádzkuje centrum súčasnej kultúry A4 – nultý priestor v Bratislave.
Tu sa začala výrazne rozvíjať línia prepájania umenia, vedy, technológií a spoločnosti, predovšetkým v prezentačných a výskumných projektoch (Translab, Monoskop, Citylab), v ktorej pokračuje združenie 13 kubikov založené v roku 2005. Počas rokov 2006 – 2009 sídlilo 13 kubikov v postindustriálnych priestoroch združenia tranzit na Studenej ulici v Bratislave. Tu prevádzkovalo Galériu 13m3, kde sa konali desiatky projektov – výstavy najmladšej generácie autorov a začal sa tu úspešný projekt Umenie pod Mikroskopom (diskusie s umelcami). V tomto období produkovalo združenie niekoľko veľkých projektov – spolupráca na nomádskom medzinárodnom projekte Mobile Studios (2006), koncept a produkcia otvorenej akadémie s témou stretu digitálneho a postdigitálneho sveta Letné dielne (Summer Open Academy, 2006, 2007), festival venovaný aktuálnej reflexii dystopických a apokalyptických vízií v kultúre Apokalyptikon (2008).
V súčasnosti sú členmi združenia 13m3 výtvarníčka Mária Čorejová, architekt Marian Lukačka a teoretička Mária Rišková, ktorí spoločne rozbiehajú projekt Múzeum budúcnosti (od 2012). Ide o sériu aktivít, ktoré budú rozprávať o budúcnosti hypotetickej i veľmi pravdepodobnej, o našich limitách a sklamaniach z „budúcnosti, ktorá nikdy neprišla“, o reálnych snoch a nereálnych plánoch. Ďalšou rovinou projektu sú úvahy o možnej budúcnosti múzea (umenia) ako inštitúcie.
Webstránka: www.13m3.sk

13m3 a Asking Architecture
V expozícii na 13. Bienále architektúry Benátky 2012 predstavia členovia 13m3 dva projekty:
1. projekt Priestor – expanzia / atrofia (Milan Mikula, 2007 – 2012)
virtuálna re-inštalácia v pavilóne
dokumentácia pôvodného projektu (text, foto)
2. projekt New Studená (Ján Triaška, 2007 – 2012)
virtuálna re-inštalácia v pavilóne
dokumentácia pôvodného projektu (text, foto)

Atrakt Art
Občianske združenie ATRAKT ART vzniklo v Bratislave v roku 2000 a odvtedy jeho členovia v spolupráci s mnohými ďalšími organizátormi pripravili a realizujú množstvo projektov, ktoré spája spoločná myšlienka: vyhľadávať a predstavovať nové smery a originálne osobnosti súčasnej kultúry, podporovať nové formy kreativity, umenia a sociálnych interakcií bez akýchkoľvek žánrových či geografických obmedzení. Za obzvlášť dôležitý považujeme kontakt s aktuálnym dianím v okolitých krajinách, preto je ATRAKT ART zapojený v mnohých zahraničných projektoch a spolupracuje s množstvom inštitúcií.
ATRAKT ART je vydavateľom časopisu 3/4, ktorý sa ako jediný časopis na Slovensku venuje novým médiám a technológiám v presahoch do súčasného umenia a kultúry. Medzi ďalšie významné aktivity patrí od roku 2000 každoročne príprava medzinárodného festivalu súčasnej hudby NEXT a organizácia projektu medzinárodnej umeleckej výmeny NEXT VISEGRAD MUSIC (od r. 2008). ATRAKT ART je zakladajúcim spoluorganizátorom festivalu umenia a kultúry nových médií MULTIPLACE a bol tiež spoluorganizátorom medzinárodného projektu NEW MEDIA NATION, ktorý finančne podporila Európska komisia v rámci programu Kultúra 2000. Cieľom tohto projektu bola popularizácia kreatívneho využívania digitálnych technológií na Slovensku. ATRAKT ART je tiež spoluzakladajúcou organizáciou A4 – asociácie združení pre súčasnú kultúru (od r. 2003), prevádzkujúcou centrum súčasnej kultúry A4 – nultý priestor v centre Bratislavy (od r. 2004).
Medzi ďalšie projekty združenia patrí koncertný cyklus DIGITOPIA zameraný na experimentálnu elektronickú hudbu (2002-2005), cyklus projektov o kultúre, umení a urbánnom priestore URBÁNNA RE/KREÁCIA – CITYLAB (2004-2005), URBAN REFORM (2009) a URBAN RESET (2010). ATRAKT ART je vydavateľom nahrávok súčasnej vážnej a experimentálnej hudby (doteraz 8 nosičov) a prevádzkovateľom webového portálu / databázy experimentálnych zvukových projektov KRAA. V rokoch 2007-2009 bol ATRAKT ART súčasťou medzinárodného projektu partnerstva Grundtvig pod názvom Audience Participation in Digital Culture.
V súčasnosti je ATRAKT ART hlavným organizátorom projektu REMAKE – Rethinking Media Arts in K(C)ollaborative Environments (2010-2012), podporeného Európskou komisiou v programe Kultúra 2007-2013. Spoluorganizátormi sú: Multiplace (SK), Dům umění města Brna (CZ), AltArt Foundation (RO), Ping (FR) a The Lost Horse Gallery (IS).

Mladý pes n.o.
Mladý pes n.o. funguje od marca 2010, jeho členmi sú Ľubica Drangová, Matej Fandl, Denisa Chylová a Hana Kopkášová.
Poslaním Mladý pes n.o. je poskytovať priestor na prezentáciu mladým kreatívnym projektom bez ohľadu na ich umelecké či neumelecké zázemie. Hlavným nástrojom pre dosiahnutie poslania je organizovanie kultúrnych podujatí, pričom dôraz pri tvorbe konceptu i výbere zúčastnených projektov sa kladie na originalitu, netradičnú formu, kvalitu, prepájanie žánrov a oblastí, experiment a kontroverznosť. Ambíciou Mladého psa je vytiahnuť na svetlo sveta ľudí a projekty, ktoré stoja za pozornosť.
Mladý pes n.o. (ne)pravidelne organizuje dve podujatia, a to Menju a Skorý zber. Menju je multižánrová poldňová akcia, svojím charakterom pripomínajúca festival. Na jednom mieste je možné zhliadnuť program zložený z projektov so skutočne pestrým a rôznorodým zázemím.
Skorý zber je výstava kreatívnych ľudí, kde sa môžu diváci stretávajú priamo s tvorcami a majú príležitosť zistiť o nich viac, o tom akí a sú prečo robia, to čo robia. Skorý zber si kladie otázku: ,,Ak je zaujímavé dielo, je zaujímavý aj jeho tvorca?“.
Viac o Mladý pes n.o. na www.mladypes.sk a facebook.com/mladypes.

Čerstvé Ovocie, n.o.
http://www.cerstveovocie.sk/
Sme skupina kamarátov, ktorí sa rozhodli urobiť niečo pre umeleckú sféru našej spoločnosti, a ktorí tak chcú prezentovať široké spektrum umeleckých, kultúrnych a spoločenských aktivít, tvoriť, vzdelávať, sprostredkovať. Našou motiváciou je ponúkať možnosti pre realizáciu všetkých kreatívnych občanov, aby kultúrnym a umeleckým prejavom prispeli k zatraktívneniu miesta, v ktorom žijú. Našou inšpiráciou je propagácia kreatívneho priemyslu po celom svete, ktorý využíva tvorivý potenciál ľudí v prospech rozvoja celej spoločnosti.
Naším poslaním je hlavne podpora umenia a kultúry nekomerčného charakteru prostredníctvom organizácie rôznych kultúrno-spoločenských podujatí. Máme v pláne vytvárať priestor pre prezentáciu a propagáciu tvorivých ľudí, mladých tvorcov, autorov, študentov či absolventov umeleckých škôl, ako aj amatérov, ale i profesionálov, a teda vytvárať priestor pre zmysluplné trávenie voľného času. Snažíme sa tak o založenie novej platformy prezentácie, chceme otvárať dvere každému, kto má záujem dostať sa do povedomia v umeleckej komunite, ako aj do povedomia verejnosti. Naším úmyslom je vytvorenie interakcie medzi návštevníkmi a umelcami. Naším najväčším motívom je snaha o vytvorenie neformálnej kultúrnej a vzdelávacej inštitúcie, ktorej cieľom je osveta a rozvoj kultúry a uchovávanie kultúry ako takej vo všetkých svojich podobách v podmienkach miest, ako aj prezentačná, metodická a koordinačná činnosť. Snažíme sa hľadať prieniky medzi rôznymi kreatívnymi spracovaniami a zdôrazňujeme tak ich vzájomné dialógy, ich potrebu a význam umenia pre každodenný život.
Našim cieľom je teda organizovanie kultúrnych, spoločenských a multižánrových podujatí, výstav, prezentácií, osvetových akcií a stretnutí, ktorých cieľom je poukázať na širokú škálu šikovných mladých kreatívnych ľudí. Dôraz pri našich projektoch kladieme na originalitu, na kvalitu, na netradičnú formu, na prepájanie žánrov a oblastí, na experiment aj na kontroverznosť. Myslíme si, že kreatívni a tvoriví ľudia si zaslúžia priestor, kde by mohli prezentovať seba a svoju tvorbu. Ambíciou Čerstvého ovocia je ponúknuť tento priestor a upozorniť na ľudí a projekty, čo stoja za to.
Kto je Čerstvé Ovocie
— Čerstvého ovocie tvorí:
Bc. Tomáš Augustín, Ing. arch. Martin Brix, Ing. arch. Martina Kalusová, Bc. Beáta, Ing. arch. Michaela Kesanová ,Bc. Nikola Luzárová, Ing. Michal Marcinov a Ing. arch. Dalibor Vidiečan.
Kolektív tvorivého tímu Čerstvého ovocia reprezentuje viacero členov, aby sa zabezpečila čo najväčšia kvalita poskytovaných služieb. Medzi naše prednosti patria veľmi dobré skúsenosti v riadení kultúrneho priestoru, dobrá orientácia v umeleckých kruhoch, ako aj schopnosť uzatvárať rôzne partnerstvá a spolupráce. So svojimi doterajšími skúsenosťami a know-how tak pomáhame umelcom a organizujeme podujatia podporujúce kultúru, vytvárame jedinečnú komunitu, oslovujeme širokú verejnosť.
— Na záver
Nezisková organizácia Čerstvé Ovocie vytvorila zázemie a priestor pre šírenie mladej kultúry. Galleria Cvernovka / Uzol kultúry (http://galleriacvernovka.sk/), Urban Market (http://urbanmarket.sk/) a projekt Kreatívny priemysel a iné spolupráce, ako hlavné piliere našej produkcie chceme rozvíjať naďalej.

 

Podujatia začínajú vždy o 18:00, zmena programu vyhradená.
Z dôvodu obmedzenej kapacity odporúčame registráciu na adrese registracia@askingarchitecture.sk
Podujatie pripravili: Mladý pes n.o., Čerstvé Ovocie, n.o. a o.z. rese arch
Za mediálnu podporu ďakujeme: citylife.sk
Pre aktuálne info sledujte askingarchitecture.sk a facebook.com/askingarchitecture.
Adresa priestoru: Progressbar, Cukrová 14, 811 08 Bratislava, www.progressbar.sk