autor: Martin Brix
dátum: 21.11.2012
zdroj: Red Bull


Skupina Vidiek víťazom premierového Red Bull Soundclash

Aj my sme sa boli pozrieť a podporiť premierový Red Bull Soundclash, ale hlavne podporiť dve výborné slovnské kapely. Vidiek a Puding Pani Elvisovej. Atmosféra bola famózna. Ľudia sa bavili na tom ako sa bavili a bavili ludí kapely. To ako sa im kapely páčili dávali počutelne poznať. A ako teda prebiehal celý večer? Čítajte nižšie v článku, oficiálny textový report z celého podujatia. Snáď budeme mať možnosť sa takto dobre zabaviť aj budúci rok.

VIDIEK vs. PUDING 4:3 

Iba zopár decibelov rozhodlo o víťazovi premiérového hudobného súboja Red Bull Soundclash na Slovensku, v ktorom na dve protiľahlé pódiá postavili tvárou v tvár legendárna skupina Vidiek a najlepšia koncertná kapela Puding pani Elvisovej. Fantastický kotol 1600 divákov, ktorí v piatok večer zaplnili celú historickú budovu Starej tržnice v Bratislave, si poriadne prevetrali hlasivky a rozhodli, že víťazný boxerský opasok si z tržnice odniesla skupina Vidiek, ktorá zvíťazila najtesnejším rozdielom bodov 4:3.

Program Red Bull Soundclash v historickej budove Starej tržnice sa začal o desiatej večer, keď sa divákom hemžiacim sa medzi dvoma pódiami prihovoril z podzemia herec Robert Roth. Nervózne prešľapujúce kapely si strihli o právo prvej skladby a host celého večera ich odprevadil na svoje pódia. Unikátny hudobný súboj sa mohol začať!

Prvé kolo Warm up bolo určené na rozpumpovanie krvy v žilách. Najprv Puding pani Elvisovej zahral tri skladby - Mladí chemici, Astoria a Ďobkanie. Vidiek rozhýbal kosti skladbami Všetko bezhlavé sa rozmnožuje, Nechajte si ju a Výťahová pieseň.

Kým za prvé kolo sa body neudeľovali, v druhom bol v hre  prvý bod. Ako Cover Song si diváci vopred vybrali skladbu skupiny The Cure s názvom Friday I´m in Love, ktorú obe skupiny zahrali podľa vlastného vkusu. Kým Vidieci si namiesto zložitého anglického textu zanôtili aj rarara, Slivka z Pudingu spievala, že je v piatok zaľúbená. Publikum rozhodlo svojimi hlasivkami, ktoré zaznamenávali decibelometre, že prvý bod putoval Vidieku.

V treťom kole zvanom Take over sa preberali pesničky. Puding pani Elvisovej zahral úvodné slohy skladby Mladí chemici a druhú časť dohral vskutku fenomenálne Vidiek. Vidiek si na Pudingáčov pripravil skladbu Keď je 7 ráno. Frontmanka Pudingu Slivka si poriadne zaujúkala samohlásky AEIOUYpsilon. Pudingáči ponúkli prvé tony Gramatiky a Vidiek kontroval skladbou Slovenský tanec č.1. Decibelometer rozhodol, že 2 body za tretie kolo putovali na stranu Pudingáčov.

Clash v štvrtom kole sľuboval vskutku originálne hudobné variácie, keď DJ Vec  vybral  prerábku vlastných skladieb do rytmov country, reggae a napokon metalu.  Pudingáči sa prezliekli do country štýlu a zahrali Smažky a Vidieci skladbu Anglická. V reggae štýle zaznela od Pudingu skladba Davaj het a Vidieci na štýl Boba Marleyho prespievali song Rudy a Hilda. Do tretice metal. Poriadny metalový náklad dali Pudingáči, keď by ste skladbu Gramatika iba ťažko spoznali. Dve nezlučiteľné veci Metal a Vidiek. Vidieci si zahulákali na skladbu Návšteva u strýka. Najlepšie bodovanú disciplínu za 3 body vyhral Vidiek a teda už pred poslednou disciplínou Wild Card bol jasný víťaz.

Pudingáči skorigovali skóre, keď si na pódium pozvali tajného hosťa skupinu Čiki Liki Tu-a a zahrali do skoku skladbu Hopa-hopa. Vidiečania sa so svojím tajným hosťom na podium takmer ani nepomestili, keď si na pomoc zavolali 16-členné hudobné teleso - dychovú kapelu Vištučanka, s ktorou zanôtili Fajčenie škodí zdraviu.

V priateľskom finále si Pudingáči spolu s Vidiekom, už na jednom pódiu, zaspievali cigánsku Ó Maňo a moderátor večera Robert Roth za sprievodu  burácajúceho publika slávnostne odovzdal víťazný opasok skupine Vidiek. Buchlo šampanské, konfety a už o pár minút vypukli v šatni Vidieku oslavy víťazstva. ,,Absolútne sme s víťazstvom nerátali. Mysleli sme si, že na 100 percent prehráme. Preto sme momentálne v miernom šoku z krásneho víťazného opasku,” vyznal sa Janko Kuric a jedným dychom vychváli do neba hudobnú zdatnosť Pudingu: ,,Boli úžasní. My sme v ich veku takto dobre nehrali. “ Slivka z Puding pani Elvisovej brala prehru športovo: ,,Sme veľmi radi, že sme sa tohto unikátneho projektu zúčastnili. Je pre nás veľká pocta, že sme mohli byť pri tak jedinečnom hudobnom koncepte a prvom na Slovensku.“  Pudingáči s úsmevom prediskutovali tému ,,funkčnosť decibelometra”. Vzápätí  sa  zhodli, že ich najbližší plán je zapíjať prehru na Red Bull Soundclash.  Takže zdravé hecovanie oboch kapiel pokračovalo na luxusnej afterpárty v Starej tržnici.

Viac informácií na www.redbull.sk/soundclash