SLÁVNI REŽISÉRI PREDSTAVIA NA FEST ANČI SVOJE NAJLEPŠIE FILMY
Pojem bratia Quayovci znamená vo filmovom svete veľa. Veď nie náhodou o nich minulý rok natočil krátky dokument Quay holywoodsky režisér Christopher Nolan. Následne v kinách uviedli 70-minútovú projekciu krátkych filmov z produkcie bratov Quayovcov aj s Nolanovým dokumentom pod názvom The Quay Brothers in 35 mm. Ojedinelý kreatívny tandem príde na Medzinárodný festival animácie Fest Anča, ktorý sa koná 29. júna – 3. júla na Slovensku v meste Žilina.
Fest Anča 2016 - spot from Fest Anca on Vimeo.
V umeleckom svete je niekoľko súrodeneckých dvojíc. Ani jedna však nie je taká nevšedná, ako dvojičky Stephen a Timothy Quay. Rodáci z Pensylvánie, žijúci v Londýne, nachádzajú vo svojej tvorbe inšpiráciu predovšetkým v Strednej Európe, napríklad v dielach Franza Kafku alebo poľského spisovateľa Bruna Schulza. Najväčším idolom je pre nich Jan Švankmajer, ktorému venovali snímku The Cabinet of Jan Švankmajer (1984). „Rukopis bratov Quayovcov je nezameniteľný a je jedno, či ide o ich vlastné diela alebo o práce vytvorené na zákazku, akou bola napríklad sekvencia vo filme Frida, kde namiesto lekárov vystupujú štylizovaní kostlivci,“ hovorí programový riaditeľ festivalu Maroš Brojo. „Na Fest Anči z ich intuitívnej intímnej produkcie premietne napríklad filmy Street of Crocodiles, Maska, In Absentia a mnohé iné.“
Ďalším fascinujúcim tvorcom na Fest Anči bude Steven Woloshen, ktorý animuje filmy priamo na filmový pás. Preto je skutočným zážitkom vidieť ho priamo v pracovnom procese. Túto príležitosť budú mať aj všetci návštevníci Fest Anče, ba dokonca si budú môcť vyskúša animovanie priamo na filmový pás počas workshopu Scratchatopia. Steven Woloshen prezradí viac o technike bezkamerovej animácie aj na svojom masterclasse.
Špecialitou deviateho ročníka bude Balkánsky fokus. „Premietneme najnovšie filmy, ale aj snímky, aké zarezonovali v historickom kontexte animovanej tvorby jednotlivých krajín Balkánu,“ prezradil Maroš Brojo. „Tvorcov animovaných filmov určite poteší osobná účasť Vanje Andrijevic zo v súčasnosti najúspešnejšieho chorvátskeho štúdia Bonobostudio, ktorá samozrejme prinesie so sebou aj ich filmy.“ Cieľom Fest Anče je predstaviť slovenskému publiku tie najlepšie diela z dielne srbských, slovinských, chorvátskych a gréckych tvorcov. Ako sľubuje programový riaditeľ: „Na chvíľu sa diváci ocitnú aj v medziplanetárnom priestore v roku 3084 vďaka prvej rumunskej celovečernej sci-fi snímke Delta Space Mission režisérov Mircea Toiu a Călina Cazana.“
Okrem súťažných sekcií, ktoré divákom predstavia čerstvú animovanú tvorbu z celého sveta, sa môžete tešiť aj na viaceré výnimočné snímky v tematických sekciách, ako sú napríklad Svetová panoráma, Entity, Web(seriály) atď. Diváci na Fest Anči majú veľmi radi Polnočné projekcie, pretože v nich vidia tie najbizarnejšie, hororové a neplnoletému divákovi neprístupné filmy. Organizátori festivalu veľmi dobre vedia, že vybrať spomedzi všetkých ľudí na planéte tých najabsurdnejších je dosť náročná vec. No vybrať také čosi zo všetkých prihlásených filmov je práve naopak veľmi vďačná práca. A tak vznikla programová sekcia Anička v krajine zázrakov. Okrem toho v nočných hodinách Fest Anča premietne Extrémne krátku sekciu extrémne krátky filmov, Súčasnú abstraktnú animáciu a filmy pre naozaj náročného diváka v sekcii Anča v Mordore. Súčasťou polnočných projekcií budú aj filmy a animované gifká Cyriaka Harrisa. Jeho diela spoznáte už po niekoľkých sekundách. Témy kradne z každodenného života, populárnej kultúry, pavilónu múzea s vypchatými zvieratami a zasadzuje ich do nových situácií a kontextov, ktoré väčšinou končia ako fraktálovitá štruktúra, absurdná a desivá zároveň.
Festival ani tento rok nezabúda na najmladších divákov. Tých okrem možnosti hlasovať o najlepšom filme v Medzinárodnej súťaži detských filmov, vzácnych archívnych večerníčkov či celovečerných animovaných rozprávok čaká napríklad workshop, na ktorom si zo škatuľky od zápaliek alebo cukríkov či z malinovkovej plechovky budú môcť vyrobiť pinhole fotoaparát a vytvoriť si fotografie na čiernobiely svetlocitlivý papier. Jedným z partnerov Fest Anče je aj Telka v meste, ktorá odvysiela celovečerné rodinné rozprávky na Hlinkovom námestí v Žiline.
Tých, čo majú radi počítačové hry, určite poteší, že sa v jedinečných priestoroch Novej synagógy bude aj tento rok konať podujatie Fest Anča Game Days. Prídu napríklad tvorcovia série Serious Sam a aktuálne vysoko hodnotenej puzzle hry Talos Principle, vývojári z Amanita Design s ich najnovšou adventúrou Samorost 3 alebo zástupcovia veľkého animačného štúdia Platige Image. Okrem toho si budete môcť vyskúšať najväčšie vychytávky v oblasti virtuálnej reality, napríklad headsety Oculus Rift a HTC Vive.
Špecifikom Fest Anče je jej multižánrovosť a ambícia prenikať za múry samotných miest konania. Každý rok umelci spoločne vytvárajú na stenu podchodu veľkoplošnú maľbu v štýle street artu, komiksu či kresleného vtipu. Každoročným lákadlom Fest Anče je výrazný hudobný program, ktorého súčasťou je aj živá hudba k filmom. Tentoraz bude Jonatán Pastirčák hudobne sprevádzať Allegro non Troppo.
9. ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča sa bude konať v priestoroch kultúrneho centra Stranice Žilina-Záriečie, v podmanivých priestoroch Bábkového divadla, Novej Synagógy, v Mestskom divadle a vďaka Telke v meste aj na Hlinkovom námestí. Program festivalu si môžete pozrieť na www.festanca.sk.
Fest Anča 2016 - výber z programu from Fest Anca on Vimeo.