autor: Martin Brix
dátum: 26.09.2015
zdroj: Čerstvé Ovocie


Urban Art Session vol. 1: BIKE SOCIETY

10.10. štartuje už tretí ročník cyklu stretnutí Urban Art Session. Čerstvé Ovocie a Slowatch si tak pre vás pripravil Urban Art Session vol. 1: BIKE SOCIETY, stretnutie komunity mestských bikerov, ktoré sa uskutoční 10.10. v priestore Slowatch na Laurinskej 19 v Bratislave. 

Aj napriek nepriaznivým podmienkam na mestskú cyklistiku, tak ako vyrastá burina pomedzi asfalt vyrastá v Bratislave aj cyklo kultúra. Má rôzne formy a podoby, ktoré si budete môcť pozrieť na výstave BIKE SOCIETY v rámci prvého vydania z cyklu Urban Art Session. Čaká vás hlavne bohatý cyklo program, umyvárka bicyklov, bazár, výstavu fotiek a artefaktov s mestskou cyklo tematikou, premietanie cyklo dokumentov v spolupráci s Adrenalin Film Festivalom, ktorý sa postará o premietanie dvoch zaujímavých dokumentov. 

Jedným z nich je britským celovečerným dokumentom Bicycle the Film, ktorý sa zaoberá históriou cyklistiky, súčasným trendami, dizajnom ako aj technológiami, ktoré v dnešnej dobe cyklistiku ovplyvňujú. Film pochádza z dielne Michaela B. Clifforda, ktorý bol už dva krát ocenený cenou BAFTA, môžeme sa teda naozaj tešiť na skvelý divácky zážitok po všetkých stránkach. Vo dokumente vystupujú tiež kultové postavy svetovej cyklistiky ako napr. Sir Dave Brailsford, Gary Fisher, Chris Boardman, Ned Boulting, Tracy Moseley a mnoho ďalších, ktorí nám priblížia tento šport aj z vlastnej perspektívy. 

Bicycle the Film (trailer):


Druhým kratším dokumentom je Road Sage pochádzajúci z dielne Lucasa Brunella, ktorý už veľa rokov mapuje svetovú "underground" cyklo scénu. Jeho špecialitou sú alleycat závody vo veľkých mestách, ktoré sú známe šialenými naháňačkami bez ohľadu na následky. Pripravte sa teda na divokú jazdu, ktorá vás zavedie do svetových metropol ako napr. New York,  Mexico City či Londýn a pozrite si tých najlepších z najlepších v akcii. 

Road Sage (trailer):


Pri alleycat závodoch ešte ostaneme. Ty nevieš čo je alleycat? Tak na BIKE SOCIETY budeš môcť zažiť na vlastnej koži. Alley cat (uličková mačka) je mestský cyklopretek, ktorý zaviedli cyklo kuriéri a kde vyhráva ten čo najrýchlejšie absolvuje checkpointy rozmiestnené po meste. Budú aj ceny a to ceny hodnotné. 

Keďže celé podujatie je sprievodnou akciou festivalu BLAF (Bratislava Art Festival), nebudú chýbať ani výstavy. Jednou z nich je fotografická výstava s názvom CITY ROCKERS - kolekcie ATHLETIC z dielne kultových ponožiek Happy Socks, ktorá si berie na mušku mestské partičky v pohybe: Gangy dievčat a chalanov, čo sa schádzajú, aby si dali do tela - či už na ulici, v hale, alebo v telocvični. "Čo ich spája? Hýbu sa, ale štýlovo. V meste, v parte. Mesto je stále v pohybe a oni tiež." Ďalšou výstavou bude výstava pod drobnohľadom samotných borcov so Slowatch, ktorý pozbierali za ich dlhoročné pôsobenie nemáľo cyklo predmetov, grafík, artefaktov a iných zaujímavých a raritných predmetov, ktoré najlepšie charakterizujú samotnú BIKE SOCIETY

Koniec podujatia je naplánovaný na 22:00, čo ale neznamená koniec večera. Ak sa nájdu jednotlivci alebo skupinky, ktoré ešte vydržia a radi by potiahli dlhšie do noci, odporúčame navštíviť neďaleký klub FUGA, nízkoprahový kultúrny priestor s autentickou atmosférou, ktorý sa postará o zaujímavý večerný program. Veď FUGA je známa hlavne svojou atmosférou a dramaturgiou, ktorá sa vymyká bežnej ponuke bratislavských kultúrnych stánkov. Ide zväčša o menej rozšírené a experimentálnejšie formy elektronickej hudby, rocku či metalu a jazzu, ktoré k mestskej subkultúre neodmysliteľne patria. Sobotný večer bude patriť neohranej trojici v zložení Hank the DJ, PSTMN a Čudo. Hank the DJ je známy svojimi post rock, indie a new wave setmy. PSTMN, fanúšik bicyklového lifestyleu nás povozí na kolesách poctivého deep ambient techna a detroit elektra a Čudo vám možno spôsobí svojimi polámanými beatmy a samplami arytmické srdcové záchvaty, tešiť sa môžete na hudbu od ťažkých breakcorov, cez speedcore a gabber až po glitchový ambient. 

Kompletný sobotný program v Slowatch a FUGA je samozrejme zadarmo. 

Line-up podujatia:
13:00 - začiatok podujatia (výstavy, umyvárka bicyklov, cyklo bazár)
16:00 - registrácia cyklistov na Alleycat race
16:30 - Alleycat race (štart)
19:30 - Road Sage (krátky film)
19:45 - vyhlásenie výsledkov alleycat závodu
20:00 - Bicycle the Film (dokumentárny film)
22:00 - FUGA afterparty: Hank the DJ, PSTMN, Čudo

Miesto:
Slowatch, Laurinska 19, Bratislava

Dátum:
10.10.2015 / 13:00 - 22:00

Takto to vyzeralo minulý rok - Urban Art Session vol. 1: FIXEDGEAR KULTÚRA (2014):


Urban Art Session
Podujatie s edukačným charakterom snažiace sa priblížiť širšej verejnosti „urban art", čiže umenie vznikajúce v meste, na sídlisku, ako aj motivovať mladých ľudí žijúcich v centrách miest, ich sídliskách a obytných mestských štvrtiach ku kreatívnej tvorbe, sebarealizácii a tak ich vystriehnuť od nástrah, ktoré ponúka mesto. Takisto umožniť stretnutie autorov, umelcov, ich fanúšikov za účelom vzájomnej výmeny skúseností, postrehov, tvorby, zručnosti, prostredníctvom verejných diskusií, prednášok, interaktívnych workshopov, praktických ukážok, tréningov a živých performance. Otvoriť diskusiu na túto tému, kde potreba diskutovať je v každom smere veľmi dôležitá. Dať priestor mladým ľuďom, ktorý sa či už na profesionálnej alebo len amatérskej úrovni venujú svojmu koníčku, rozvíjajú svoju kreativitu alebo sa inak sebarealizujú


Organizujú: Čerstvé Ovocie a Slowatch
S podporou: Nadácia Milana Šimečku
Hlavný partneri projektu: Slowatch, ajlavmjuzik, ArtAttack, Urban Market
S finančnou podporou: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky
S mediálnou podporou: citylife.sk, refresher.sk, Rádio_FM, Inspire Magazin, doba.sk
Partneri vydania: BLAF (Bratislava Art Festival), Adrenalin Film Festival, Happy Socks, Jameson, Excelent