autor: Martin Brix
dátum: 02.10.2014
zdroj: www.blaf.sk


OD DNES SME BLAF A PÝTAME SA: (JE) UMENIE PRE MASY?

Bratislava, 19. 9. 2014 - Nadácia – Centrum súčasného umenia a produkčná spoločnosť Clockwise v spolupráci so Slovenskou národnou galériou pripravili už okrúhly piaty ročník festivalu BLAF – Bratislava Art Festival. Neoficiálnou témou a motívom tohto ročníka je otázka: (Je) Umenie pre masy?, ktorá v sebe ukrýva potenciál premýšľania nad úskaliami, možnosťami a potrebnosťou aktivít, približujúcich súčasné umenie širokému publiku, ako aj zamyslenie sa, či a do akej miery sa na tom majú podieľať galerijné inštitúcie.  Rovnomenné medzinárodné sympózium Umenie pre masy predstaví úspešné príklady združení a iniciatív pôsobiacich vo verejnom priestore, ktoré väčšinou nepracujú s publikom vyhľadávajúcim umenie, no napriek tomu dokážu osloviť širokú verejnosť a priblížiť súčasné umenie osobitým a kreatívnym spôsobom, ktorý má potenciál dlhodobejšie zarezonovať. Rovnako aj diskusia Otvorená situácia, o jednej z najvýznamnejších cien v oblasti súčasného umenia na Slovensku Cena Oskára Čepana, sa tejto témy okrajovo dotkne.

Piaty ročník festivalu BLAF prinesie program 27 bratislavských galérií, okolo 35 výstav, 40 sprievodných podujatí (v rámci toho štyri koncerty slovenských hudobných formácií), dôslednejší fokus na vizuálne umenie, diskusie o umení, vzdelávacie programy pre všetky vekové kategórie, zábavný art kvíz... a mnoho iného.

Cieľom festivalu je vytvoriť z podujatia elitný projekt, prezentujúci počas prvého predĺženého októbrového víkendu najlepšie výstupy na poli súčasného umenia, realizované v tom čase v Bratislave. Organizátori sú potešení, že sa každý rok nájdu nové iniciatívy a inštitúcie so záujmom sa do festivalu zapojiť. Netreba zabúdať, že podmienkou účasti je nulové vstupné počas trvania festivalu.

Hoci Kunsthalle Bratislava bola medzi participujúcimi galériami už minulý rok, tento rok sa zúčastňuje už ako fungujúca a verejnosti sprístupnená inštitúcia. Svoje pôsobenie na kultúrnej scéne zahájila výstavou Paradox 90. Kurátorské koncepcie počas obdobia mečiarizmu 1993 – 1998, ktorá bude počas festivalu doplnená bohatým sprievodným programom. Po prvý krát potvrdila svoju účasť na festivale galéria Nedbalka, ktorá rovnako pripravila bohatý sprievodný program prevažne edukatívneho charakteru, pre širokú verejnosť. K už štandardným účastníkom festivalu – Slovenskej národnej galérii (SNG), Slovenskej výtvarnej únii (SVU), po druhý rok Galérii mesta Bratislava a ku galériám Medium, Krokus, Hit, Nova, Satelit, Čin Čin a iným – pribúda tento rok napríklad novovzniknutá galéria Gagarinka. Začína sa však objavovať aj pozoruhodný fenomén nových „bytových“ iniciatív, ktorý rezonoval na našom území napríklad už v 60-tych rokoch. K nim patrí už verejnosti známa Flatgallery, ale aj nové platformy, ako Byt č. 6 a galéria Žumpa na Zochovej ulici. Galérie tranzit.skZahorian&Co. predvedú svoj program na nových adresách.

Spoluorganizujúci partner festivalu SNG má časť svojich hlavných priestorov (budova Vodných kasární a nádvorie) v rekonštrukcii, a preto sa ťažisková časť programu bude konať v priestoroch Berlinky SNG. Uskutoční sa tu štvrtkové zahájenie festivalu (2. 10.) za doprovodu koncertu skupiny NVMERI, ale aj každoročný vzdelávací blok, ktorého súčasťou bude výpravná diskusia o najznámejšej slovenskej cene pre mladých výtvarníkov roka – Cene Oskára Čepana s názvom OTVORENÁ SITUÁCIA,  či medzinárodné sympózium s názvom UMENIE PRE MASY. Cena Oskára Čepana je súťaž venovaná mladým umelcom, ktorá na Slovensku existuje už 19 rokov. Dodnes prešla viacerými koncepčnými zmenami, od hlavného organizátora až po názov. Mini-sympózium opäť zámerne otvorí otázky, ktoré dodnes v súvislosti s touto Cenou a jej praktickým významom pre miestnu umeleckú scénu zazneli. Sériu inšpiratívnych prezentácií odštartujú svojimi príspevkami Bohdana Hromádková, Ján Kralovič, Noro Lacko, Fedor Blaščák, Tomáš Džadoň a ďalší. Očakávaná je následná diskusia, ako reflexia a znovuotvorenie spoločnej, takmer dvadsaťročnej, situácie. UMENIE PRE MASY je plánovanou panelovou diskusiou o možnostiach a úskaliach aktivít, približujúcich súčasné umenie širokému publiku a výmene skúseností z oblasti neinštitucionalizovaných kultúrnych iniciatív. Hosťami budú Nástupište 1-12, z Topoľčian, Periférne centrá z Dúbravice, Galéria Artwall z Prahy, Galeria Zewnętrzna / Outdoor Gallery z Gdanska a PLACCC Festival z Budapešti. 

Tento rok nadviazal BLAF spoluprácu s úspešným projektom Rádia_FM Demovnica_FM, vďaka čomu sa návštevníci môžu tešiť na dávku mladej slovenskej hudobnej alternatívy, ktorá sa v podobe kapiel Tante ElzeFúzy Múzy rozbalí v Berlinke SNG v sobotu, 3. 10. vo večerných hodinách. Z ostatných sprievodných podujatí spomeňme Warm-Up VŠVU – multižánrový event pre širokú verejnosť, reagujúci na stereotypné vnímanie umeleckej školy a jej študentov (piatok počas celého dopoludnia až do 22:00 hod. večer na nádvorí VŠVU na Hviezdoslavovom nám.), Art kvíz – kvíz o súčasnom umení pre širokú verejnosť (sobota od 19:00 v Berlinke) či Knižný bazárRozhovory so spisovateľmi, ktoré sa uskutočnia počas festivalového víkendu v Berlinke a kníhkupectve SNG Ex Libris. 

Ako súčasť vzdelávacieho bloku predstaví BLAF tento rok program VSTÚPTE SI DO UMENIA!, ktorý vzišiel zo spolupráce organizátorov festivalu a Nadácie Orange. V zúčastnených galériách sa bude môcť množstvo žiakov, študentov, rodín, ale aj dospelých bližšie zoznámiť s rôznymi podobami a formami umenia, a to za účasti lektora alebo priamo vystavujúceho umelca.

Zaujímavou novinkou je spolupráca s viedenským Festivalom Art UnAnchored (3.-4.10.2014), ktorý sa bude odohrávať na lodi, plaviacej sa z Tullnu cez Viedeň do Bratislavy a naspäť. S tristopäťdesiat členným publikom na palube dostane priestor na prezentáciu z rôznych oblastí vizuálneho umenia sedemdesiatpäť umelcov z Rakúska a Slovenska. Z presahových multi-žánrových sprievodných podujatí stojí za zmienku performatívne vystúpenie Objekty výskumu Petry Fornayovej, ktoré je zaujímavou výpoveďou na pomedzí súčasného tanca a vizuálneho umenia. 

Festival BLAF (www.blaf.sk) bude ako každý rok rozmanitý a príťažlivý s bezplatným vstupom nielen do galérií, ale aj na sprievodné podujatia. Poďte s nami hľadať odpoveď na otázku: (Je) umenie pre masy? Vidíme sa v prvý „predĺžený“ októbrový víkend v bratislavských galériách!